Szkoła Podstawowa w Bartodziejach

Aktualności

Kolejne osiągnięcia naszych uczniów!

Utworzono: 2022-05-17 13:39:53

Uczniowie naszej szkoły odnotowują kolejne sukcesy na swoim koncie. Ostatnio godnie reprezentowali placówkę w Gminnym Konkursie Recytatorskim w SP w Kozłowie im. Tadeusza Kościuszki, gdzie deklamowali utwory poetyckie poświęcone wielkim Polakom. Dla naszych uczestników większość z nich została przygotowana przez panią od języka polskiego, która poza opracowaniem czy doborem tekstów udzieliła uczniom cennych wskazówek związanych ze sztuką udanej recytacji. Wyróżnieni zostali: Natalka Krawczyk za wiersz O wybitnych Polakach i Wojciech Sadowski za utwór Sen o Chopinie. II miejsce wypracował sobie Bartłomiej Sapiński. Jego piękny i świadomy występ był hołdem dla Adama Mickiewicza. Nagrodę specjalną otrzymał Adam Sadowski, który z przejęciem wyrecytował tekst Byłeś jedyny na cześć św. Jana Pawała II.  Gratulacje dla tych młodych ludzi, tak wrażliwych na poetyckie słowo. Wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy, szkolne gadżety i wspaniałe książki. Życzymy pielęgnowania i doskonalenia umiejętności recytatorskich. 

W ostatnim czasie w naszej szkole rozegrał się dwuetapowy konkurs ortograficzny przygotowany przez p. Sylwię Szambor. W pierwszym starciu z "bykami" wzięło udział 11-stu śmiałków, którzy zmagali się z dyktandem oraz tekstem pełnym błędnie napisanych wyrazów. W ciągu kilku minut należało znaleźć jak najwięcej takich słów. Te dwa zadania pozwoliły wyłonić uczestników drugiego etapu, a  dotarło do niego sześć osób, na które czekały kolejne, niełatwe wyzwania. Walka z przysłowiowymi bykami okazała się nie lada wysiłkiem. Uczniowie musieli m.in. odpowiedzieć na szereg pytań, uzasadnić pisownię właściwymi zasadami czy podać synonimy zawierające w nazwie trudność ortograficzną. Suma punktów uzyskanych za poszczególne konkurencje zdecydowała o zwycięstwie Oliwii Stanios, którą prawie dogonił Wojciech Sadowski. Ci uczniowie najskuteczniej walczyli z zagwozdkami ortograficznymi, których w naszym języku, jak wiadomo, jest co niemiara. Dla laureatów oraz pozostałych zawodników, czyli: Adama Sadowskiego, Natalki Siennickiej, Mai Sułkowskiej i Bartka Sapińskiego przewidziano dyplomy,  drobne nagrody rzeczowe i oczywiście 6 z języka polskiego. Gratulacje i pamiętajcie, że trening czyni mistrza!

WIWAT KONSTYTUCJA

Utworzono: 2022-05-02 08:59:23

Każdy Polak, który jest patriotą, zna daty ważnych świąt narodowych. Zarówno przed majówką, jak i po, w szkołach odbywają się uroczystości poświęcone rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasi uczniowie, pod opieką pani od historii także przygotowali występ upamiętniający to ważne dla naszej Ojczyzny wydarzenie. W krótkim, ale treściwym i pouczającym programie przypomnieli najistotniejsze fakty związane z 1791 rokiem oraz nazwiska osób, które odegrały wtedy znaczącą rolę. Uwaga widzów skupiona była na sylwetce króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pani Magda zadbała o symboliczną dekorację.  W trosce o najmłodsze dzieci uczące się w naszej szkole tak zorganizowała przedstawienie, aby było ono jak najbardziej dla nich przystępne. Tę wartościową lekcję historii zakończył pan Dyrektor, który dodatkowo uwrażliwił społeczność szkolną na ważne daty w kalendarzu, wzbudzając tym samym poczucie obowiązku obchodzenia Święta 3 Maja i wywieszania flagi narodowej. 

Ostatnie sukcesy naszych uczniów

Utworzono: 2022-04-27 14:03:41

Uczniowie klasy II w ostatnim czasie zaangażowali się w różne konkursy, w których świetnie im się powiodło. Olaf Wieczorek zajął II miejsce w konkursie plastycznym zaproponowanym przez Gminną Bibliotekę w Jastrzębi. Jego Wielkanocna Kartka Świąteczna bardzo spodobała się komisji oceniającej prace uczestników. Chłopiec równie świetnie zaprezentował się w szkolnym konkursie promującym świadome i piękne czytanie. Ola Stefan także wspaniale wypadła. Warto wspomnieć, że dzięki motywacji pani wychowawczyni w tym wydarzeniu uczestniczyli prawie wszyscy uczniowie z II klasy. Oprócz nich swoich sił spróbowali chętni uczniowie ze starszych klas. Wszyscy uczestnicy czytali starannie, chcąc pokazać swoją interpretację tekstu, emocje, zróżnicowane tempo czy modulację głosem. Do wyróżniających się występów, oprócz tych wspomnianych wyżej, należy zaliczyć czytanie Adama Sadowskiego i Antonelli Nowak. Konkurs był inicjatywą pani od języka polskiego.  Wymieniona wyżej Ola Stefan reprezentowała również  szkołę w gminnym konkursie Wiosna, ach to Ty, w którym wykazała się sztuką doskonałej recytacji i w efekcie zdobyła II miejsce. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Jastrzębi. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów :)

Z wizytą w miejscu pamięci...

Utworzono: 2022-04-27 12:10:31

W tym tygodniu,  siódmo i ósmoklasiści, pod opieką p. Sylwii Szambor i p. Magdaleny Suwały odwiedzili historyczne, symboliczne miejsce naznaczone męczeństwem więźniów obozu koncentaracyjnego. Grupa wybrała się do Lublina, a głównym punktem wycieczki był pobyt w Państwowym Muzeum na Majdanku w celu lepszego zrozumienia kontekstu utworów literackich o tematyce wojennej oraz zgłębienia wiedzy historycznej o losie jeńców wojennych przetrzymywanych i mordowanych w obozach zagłady. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa przewodniczki, która w bardzo przystępny, a jednocześnie ciekawy sposób przekazywała im informacje związane m.in. z okolicznościami powstania Majdanka, topografią obozu, przyjmowaniem i selekcją więźniów, ich codziennym funkcjonowaniem czy wreszcie masowymi egzekucjami. Swój wykład wzbogaciła przygotowanymi dodatkowo materiałami.  Grupa oprowadzana była po poszczególnych barakach, gdzie znajdowały się m.in. zachowane w oryginale natryski, prycze czy przedmioty codziennego użytku. Niewątpliwie duże wrażenie zrobiła na uczniach możliwość zobaczenia komór gazowych, krematoriów czy Mauzoleum, gdzie spoczywają zmieszane z ziemią prochy ofiar. Taka lekcja historii z pewnością na długo pozostanie w pamięci młodzieży. Pobyt w Lublinie był także okazją do spaceru po Śródmieściu pełnym uroczych uliczek czy zabytkowych kamienic. Uwagę uczniów przykuł historyczny zamek, będący wizytówką miasta. Do domów wrócili pełni wrażeń, bogatsi w wiedzę i bardziej świadomi znaczenia słynnych słów Ludzie ludziom zgotowali ten los...

Ta strona korzysta z ciateczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.